مواردی که باید هنگام انتخاب هاست بدانید

بیشتر افراد و شرکت‌هایی که به دنبال خرید هاست، سرویس‌های میزبانی وب، راه‌اندازی و طراحی وب‌سایت و وبلاگ هستند با اصطلاحاتی که شرکت‌های هاستینگ و متخصصان این حوزه به کار می‌برند و در جست‌وجوهای خود با آن‌ها مواجه می‌شوند شناخت چندانی ندارند. خیلی از شرکت‌هایی که دارای وب‌سایت هستند برای اداره‌ی وب‌سایت‌هایشان به خدمات متخصصان رایانه و اینترنت نیاز دارند. این گزینه‌ای است که انجام کار را آسان‌تر و اتلاف وقت را کمتر کرده و از افزایش بی‌مورد هزینه‌ها پیش‌گیری می‌کند.

 

حال می‌خواهیم معنی برخی از عمومی‌ترین اصطلاحات را که کاربران اینترنت وقتی به دنبال تهیه‌ی هاست هستند و یا با هاستشان به مشکلی بر‌می‌خورند، با آن رو‌به‌رو می شوند را توضیح دهیم.۱-نام دامنه:


نام دامنه آدرس شما در وب می‌باشد که کاربران اینترنت برای دیدن سایت شما باید نام دامنه‌تان را داشته باشند. مثلاً در دامنه‌ی www.yourdomainname.com قسمت بین «com.» و «.www» نام دامنه‌ی شما است. برای این‌که بتوانید صاحب یک وب‌سایت شوید باید یک دامنه به نام خودتان ثبت کنید. دامنه‌ی شما حکم پلاک خانه‌ و فضای هاست حکم خود خانه‌ی شما را دارد. هر شرکت هاست معمولاً نمایندگی ثبت دامنه نیز دارد و موقع درخواست هاست از شما می‌خواهد که اگر دامنه‌ای به نام خود ندارید یک دامنه ثبت کنید. شما می‌توانید بدون خرید هاست نیز هر نام دامنه‌ای را به شرط این‌که قبلاً کسی آن نام دامنه را تصاحب نکرده و نام آن آزاد باشد، برای خودتان ثبت کنید. دامنه‌ به‌تنهایی به شما وب‌سایت نمی‌دهد امّا به شما این اطمینان را می‌دهد که نامی را که متعلق به شما است –مثلاً نام شرکت‌تان را- شخص دیگری صاحب نمی‌شود و هر زمان که بخواهید می‌توانید با تهیه‌ی هاست روی آن نام دامنه یک سایت داشته باشید. شما از قبل آدرس ملک اینترنتی‌ خود را مشخّص کرده‌اید با تهیه‌ی هاست می‌توانید ساخت و ساز را آغاز کنید.

نکته‌ای که باید به آن دقّت کنید این است که نام دامنه را برای همیشه مالک نمی‌شوید. شما دامنه را برای یک یا چند سال به نام خود ثبت می‌کنید. پس اگر قصد دارید آن را همیشه برای خود داشته باشید باید به تاریخ انقضای دوره‌ی ثبت‌تان توجه و به موقع آن را تمدید کنید. نام دامنه‌ها پسوندهای مختلفی دارند. معروف‌ترین‌ آن ها com. و البته در ایران ir. است. شما می‌توانید علاوه بر نام دامنه پسوند دامنه‌ ی خود را انتخاب کنید. همه‌ی این پسوندها عمومی نیستند. برخی از آن ها مخصوص یک کشور یا گروه وب‌سایت‌های خاص اند و یا باید برای ثبت آ‌ن‌ها شرایط مشخصی را داشته باشید. در انتخاب نام دامنه‌تان دقّت کنید نام دامنه‌ کوتاه است، به یاد می‌ماند و هویت شما را نشان می‌دهد.

دامنه اینترنتی

۲-پهنای باند یا ترافیک:


یکی از اصطلاحات مهّم درباره‌ی هاستینگ «پهنای باند» است. پهنای باند در بین شرکت‌های هاست به معنی میزان انتقال داده‌ای است که هاست شما می‌تواند در یک بازه‌ی زمانی مشخّص –معمولاً یک ماه- انجام دهد. هر بار که کاربری از سایت شما بازدید یا فایلی را از روی سایتتان دانلود می‌کند، از سایت شما انتقال داده صورت می گیرد. وقتی تعداد بازدیدکننده‌های شما زیاد می‌شود انتقال داده‌ی سایت‌ شما نیز افزایش می یابد.

ترافیک یا پهنای باند را معمولاً بر حسب «گیگابایت» محاسبه می‌کنند. هر پلن هاست وب یک پهنای باند مشخّص شده دارد که شرکت هاست شما باید آن را در مشخّصات پلن هاستی که خریداری می‌کنید برای شما تعیین کند. اگر استفاده‌ی شما از پهنای باند از این میزان بیش‌تر شود بنا بر روشی که شرکت هاست مشخّص می‌کند باید هزینه‌ی ترافیک اضافه را پرداخت کنید. چیزی به نام پهنای باند نامحدود وجود ندارد. تنها معنای خوبی که برای پهنای باند نامحدود می‌توان فرض کرد این است که هاست شما روی سرورهایی قرار دارد که از پهنای باند فوق‌العاده زیادی برخوردارند و ترافیک اختصاصی به شما در عین محدودیت آن قدر زیاد است که شرکت هاستینگ لازم ندانسته است که شما را از این بابت نگران کند! البته چنین سرورهای باکیفیتی ارزان نیستند؛ پس اگر شرکت خدمات هاست شما با هزینه‌ای که به شکل عجیبی پایین است به شما هاست نامحدود می‌فروشد باید دقّت کنید.

۳-فضا یا فضای دیسک:


فضای دیسک یکی دیگر از عبارت‌هایی است که در بسته‌های هاست با آن مواجه می‌شوید. در واقع این اولین چیزی است که شرکت هاستینگ روی آن تأکید می‌کند و معمولاً وقتی شما برای خرید هاست اقدام می‌کنید در ابتدا باید مشخّص کنید چقدر فضا نیاز دارید. منظور از فضای دیسک بخشی از هارد کامپیوتر سرور است که وب‌سایت شما می‌تواند تصاحب کند. سرور هاست در اصل برنامه‌ای روی یک کامپیوتر نسبتاً قوی می باشد که در جایی به نام دیتاسنتر قرار می‌گیرد و با یک اتصال بسیار پرسرعت به اینترنت وصل است. وب‌سایت شما نیز مجموعه‌ای از فایل‌هاست که بخشی از فضای هارد این کامپیوتر را اشغال می‌کند و از طریق اینترنت در معرض دید بازدیدکنندگان سایت‌تان قرار می‌گیرد. بنابراین برای انتخاب مناسب هاست باید به حجم فایل‌های سایت‌تان توجّه داشته باشید. فضای هاست مانند هر فایل دیگری روی یک کامپیوتر با مگابایت و گیگابایت اندازه گرفته می‌شود. اگر نمی‌دانید سایت‌تان چه میزان رشد خواهد کرد و به چه میزان فضایی نیاز خواهید داشت می‌توانید با یک بسته‌ی هاست با فضایی که به نظرتان کافی می‌رسد شروع کنید و در آینده در صورت نیاز به فضای بیش‌تر از شرکت خدمات هاست درخواست کنید تا فضایتان را افزایش یا ارتقا دهد. اگر تعداد زیادی مشتری روی یک سرور باشند با توجّه به محدودیت فضای هارد سرور دادن هاست نامحدود به همه ی آن ها غیرممکن است.

/ 0 نظر / 33 بازدید